fbpx
Zaznacz stronę

Jak to jest z szyciem, czy szycie jest proste? czy każdy może szyć?

Szyjemy płaszczy z burdy mikja uszytki

Czy każdy może szyć?

Szyć może każdy, ale nie każdy zostanie wirtuozem w tej dziedzinie. przyjrzyj się osobom wokoło siebie. Czy jesteś w stanie nauczyć się danego zawodu, przynajmniej podstaw, jeśli ktoś cię poprowadzi za rękę. Odpowiedź jest jedna, jak najbardziej tak.

Jednak nie każdy, może być wirtuozem w danej dziedzinie, mamy  umiejętność uczenia się, tak więc podstawy możemy się nauczyć, lecz czy będziemy móc wykonywać dany zawód, to już inna kwestia.

Ja w swoim życiu wykonywałam różne zawody, nie byłam całe życie krawcową, choć jestem w tym zawodzie od ponad 20 lat. To mój pierwszy zawód, jaki się wyuczyłam.

Zapytacie, dlaczego w związku z tym uczyłam się innych, zawodów? krawiec w czasach gdy się uczyłam, był postrzegany jako pracownik fizyczny, który się nie rozwija tylko szyje i szyje. Obecnie ten zawód jest bardzo rozwojowy, wystarczy chcieć się uczyć w tej dziedzinie. Można bardzo dużo osiągnąć dzięki obecnym technikom.

Ja chciałam, coś więcej, niż tylko szyć, obecnie jest ku temu większa możliwość, np. Tworząc kursy i nauczać innych, poznawać nowe techniki. Jednak czas poświęcony na inne umiejętności nie był stracony, obecnie sama tworze sobie stronę, sklep, prowadzę social media to wszystko moja umiejętność, teraz uczę się tworzyć filmy dla Was, gdzie w niedługim czasie powstanie kurs dla Was.

Tak więc każdy może szyć, lecz nie każdy będzie chciał pracować w tym zawodzie. Wykonując dany zawód, musimy go lubić, czuć, że sprawia nam przyjemność.

Cechy potrzebne do wykonywania zawodu:

  1. Powtarzalność
  2. Cierpliwość

Zaczynając naukę, nie możesz się od razu poddawać, bo Ci coś nie wyszło. Zanim zaczniesz szyć jak wirtuoz to nie kwestia trzech prób a mnóstwo godzin szycia. I  nie przejmuj sie jeśli przyszyjesz sobie palca. Tak dobrze czytasz. Mówi się, że dobry krawiec, to ten, co przeszył sobie palca. (to nie boli, nie bój się, igła się łamie z automatu).
Tak więc ucząc się szyć  nie możesz się poddać bo coś ci  nie wyszło. Druga kwestia,  nie musisz szyć wszystkiego. 

Pamiętam czas, gdy poszłam do szkoły ZSZ miałam do wyboru krawiec odzieży cieżkeij lub lekkie. Serce od razu skierowało mnie do odzieży ciężkiej. Do dnia dzisiejszego lepiej czuję się wykonując coś bardziej ciężkiego jak kurtka, żakiet itd. Moja nauczycielka uwielbiała szyć garsonki, tak więc przez trzy lata szkoły szyliśmy głównie jak nie żakiet to spódnica.

Co do cierpliwości, powtarzając daną rzecz, musisz być cierpliwym, a jak ci coś nie wyjdzie zatanów się może wolisz szyć inną taknię. to tak jak fryzjer, niby zajmuję się wszystkim, na Twoich włosach od cięcia po kolor itd. A w rzeczywistości jest mistrzem upinania fryzur wizytowych albo uwielbia ciąć wszystkich na boba.

Tak więc Powtarzalność i cierpliwość to ważna cecha, nie mając tych cech także możesz nauczyć się szyć lecz skonczy się zapewne na prostych rzeczach i dalej nie będziesz czuć potrzeby się więcej uczyć.

Żelazko???

Bez tego nie ruszysz, jest to narzędzie niezbędne w wykonywaniu tego zawodu, nie można uszyć danej odzieży i wyprasować na koniec. Sztuka szycia, aby była dobrze wykonana wymaga prasowania na każdym etapie szycia odzieży. Szwy należy zaprasowywać lub rozprasowywać w odpowiednim czasie. Przed szyciem, należy tkaninę przeprasować w celu dekatyzacji, obecnie czytając różne blogi zauważyłam, że polecają pranie danej tkaniny. Ja jednak stosuję starą szkołę, i prasuje każdą tkaninę, no prawie każdą. Celem przeprasowania jest, aby tkanina po uszyciu się nie skurczyła.  Warto jeszcze po zakupie tkaniny, odłożyć ją na jakiś czas, aby odleżała, nie wiadomo jak była nawinięta tkanina na belę, gdy poleży włókna powrócą do naturalnego ułożenia.  Jak widzisz bez żelazka ani rusz.  Pamiętaj nie przy każdej czynności używamy pary.

Zapraszam Cię do zamkniętej grupy na Facebooku „Mikja Uszytki” Tam będą nowe propozycję do nauki szycia.

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości.

W zamian za zapis otrzymasz darmowy e-book  Jak stworzyć stronę na WordPress oraz link do  szycia kosmetyczki.

szyjemy kosmetyczke z mikja uszytki film

Dziękuję, zapisałeś się na newsletter, odbierz swój e-book i link do filmu szycia kosmetyczki

Pin It on Pinterest