fbpx

Czym jest certyfikat SSL, to poświadczenie wiarygodności Twojej witryny internetowej. Potwierdza bezpieczeństwo na stronie oraz że zachowuje poufność danych i całej komunikacji. Bardzo ważny aspekt w momencie zakupów na stronie bez certyfikatu. Czy zapłacisz wtedy kartą? Ja się obawiam takich stron.

Firmy hostingowe, oferują różnego rodzaju certyfikaty, mają one aspekt na zwiększenie bezpieczeństwa strony.

Dlaczego zabezpieczenie strony internetowej protokołem SSL jest takie ważne?

Skąd mam wiedzieć, czy posiadam ssl, w swojej stronie.

Strona bez certyfikatu zaczyna się od http://

Strona z certyfikatem od https:/, drugi aspekt, który zauważysz to strona jest zabezpieczona ikonką w postaci  kłódki. Więcej pisałam o tym tu: kliknij link. 

Czy za każdym razem gdy tworzymy stronę należy mieć certyfikat ssl?

Certyfikat ssl jest istotny za każdym razem gdzie podjemy swoje dane, zakładasz konto czy coś kupujesz.wpływa to na bezpieczeństwo danego użytkownika.

Jeśli kupujesz na stronie bez certyfikatu ssl, to całe połączenie jest niezaszyfrowane, nie posiada zabezpieczenia kluczem. Tworząc konto czy zakup oraz wypełniając formularz na takiej stronie  twoje dane:

  • Mogą wpaść w niepowołane rece
  • przekierowane w nieodpowiednie miejsce
  • Osoba włamująca się na daną stronę, może przekierować twoją stronę na inną stronę, korzystając z dziur na stronie www

Nie tak dawno szukając strony szkoły średniej dla dziecka, okazało się ze strona miała gdzieś dziury, ktoś podpiął inną domenę i nie mogłam skrzystać z informacji na stronie, bo wyskoczyła informacja o niebezpiecznej stronie. Nawet nie próbowałam kliknąć strona była cała czerwona.

Dlatego tak ważne jest o to, by na  z każdej strony zadbać o bezpieczeństwo: aktualizacja motywu, wtyczek, php, ssl, hasła trudne do odgadnięcia, e-mail inny do bazy danych i do kontaktu. Im więcej zrobimy dla strony tym bardziej użytkownik będzie bezpieczny, a  zarazem Ty nie stracisz swojej strony.

Zastosowanie certyfikatu to właśnie jedna z ważnych aspektów jej bezpieczeństwa.

Wszystkie dane, jakie podaje użytkownik, do newslettera, formularza kontaktowego, płatności on-line są zabezpieczone. Owszem można złamać klucz, ale to mniejsze prawdopodobieństwo.

Im lepszy certyfikat, tym trudniej, a chyba zależy Ci na Twojej firmie i bezpieczeństwu klienta?

Po aktualizacji chrome, ma także wpływ na wysokość Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, a zależy Ci zapewne na tym, aby klient łatwiej Cię odnalazł np. w goole. Zastosuj protokół SSL.

Obecnie hostingi oferują nawet bezpłatne certyfikaty.

Czym się różnią płatne certyfikaty ssl?

Darmowy ssl, darmowe domeny dla nowych oraz tani hosting, oferuję także firma, w której ja utrzymuję swoje strony hekko.pl Zastosowaniem, do ilości domen, czy subdomen oraz:

 

Wyróżniamy trzy rodzaje certyfikatów, różnią  poziomem wiarygodności twojej firmy.

 

 

  1. DV (Domain Validation) to najczęściej używany certyfikat ssl, cena jest niska lub nawet za darmo. Nie jest sprawdzana wiarygodność firmy, jedynie czy osoba lub firma ma prawo do domeny.  Zazwyczaj zyskujemy taki certyfikat do jednej domeny oraz subdomen, jeśli wybierzemy odpowiedni hosting.
  2. OV ( Organization Validation) w tym przypadku oprócz zabezpieczenia strony, firma jest sprawdzana, musi dostarczyć wyciąg KRS lub inne dokumenty potwierdzające wiarygodność. Czy to jednak ustrzeże nas przed firmami nieuczciwymi? nie.
  3. EV (Extendet Validation) tu osoba starająca się o certyfikat, musi wykazać więcej np. banki mają takie domeny nazwa i kłódka dopiero wyświetla się domena. Czy pomimo to ja jako kupująca na danej stronie mogę czuć się bezpiecznie pod względem wykonania danego zlecenia lub zakupu firmy nie. Jedyne co zyska firma to prestiż. Kłódka i nazwa firmy przed nazwą domeny.

Co więc daje mi wybór  = droższego  protokołu ssl.

  • prestiż
  • funkcję np. ile domen mogę podpiąć pod dany certyfikat w ramach umowy, ile subdomen mogę stworzyć
  • Bezpieczeństwo jest te same, koszt także jest uzależniony od dostawy certyfikatu.

mikja-ssl

Zapraszam do skomentowania wpisu, chętnie odpowiem na zapytania a może czegoś się od Was nauczę.

 

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu. W zamian za zapis otrzymasz darmowy e-book  Jak stworzyć stronę na WordPress.

E-book darmowy twoja strona na Wordpress jak założyć.

Dziękuję, zapisałeś się na newsletter, odbierz swój e-book po zapisie.

Pin It on Pinterest