Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

Kiedy urządzamy nasze mieszkania bardzo często skupiamy się głównie na ich estetyce, bo zależy nam na tym, by uzyskać piękne i nowoczesne wnętrza. Każdy jednak, kto chociaż raz przeprowadzał już remont, dobrze wie, że dużo ważniejsze od estetyki jest to, aby mieszkanie było praktyczne i funkcjonalne.

Jak dobrze zaplanować urządzanie mieszkania?

  Urządzanie mieszkania powinniśmy zacząć od określenia naszego budżetu.   Dopiero wtedy możemy zacząć planowanie, gdy wiemy jakie środki będziemy mogli przeznaczyć na wyposażenie czy usługi podwykonawców. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że wyposażenie i remont mieszkania zawsze kosztują około 20% więcej, niż sobie na wstępie zakładamy.
Przygotowania do urządzenia mieszkania należy zacząć już kilka miesięcy wcześniej. Jeśli będziemy chcieli korzystać z pomocy fachowców to trzeba liczyć się z tym, że terminy u nich trzeba rezerwować odpowiednio wcześnie. Pewien zapas czasowy należy też założyć w przypadku zakupu wielu elementów wyposażenia, takich jak płytki, drzwi wewnętrzne, meble czy niektóre sprzęty AGD.
To czy mieszkanie będzie łatwe czy trudne do urządzenia, zależy między innymi od jego wielkości i rozkładu. W przypadku bardzo trudnych powierzchni gdzie wymagane są liczne przeróbki warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Zanim zaczniemy planować konkretne elementy wyposażenia wnętrz powinniśmy dokładnie pomierzyć nasze pomieszczenia i przenieść pomiary na papier. Niestety bardzo często jest tak, że ktoś nastawia się na konkretne rozwiązanie a później okazuje się, że zwyczajnie ono się nie mieści w danym pomieszczeniu.

Mieszkanie funkcjonalne czyli jakie?


Funkcjonalne mieszkanie to takie, w którym mamy wszelkie potrzebne meble oraz wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. Aby nasze mieszkanie było praktyczne warto korzystać z mebli wykonywanych na indywidualne zamówienie.
Bardzo dobrze sprawdzają się one w kuchniach, korytarzach a także w łazienkach. Gdy urządzamy małe mieszkanie stawiamy na sprzęty, które kryją w sobie kilka funkcji jednocześnie. Mamy tu na myśli kanapy z funkcją spania, piekarnik i kuchenkę mikrofalową w jednym czy pralkosuszarkę. Urządzając wygodne mieszkanie nie można też zapomnieć o nowoczesnych osłonach okiennych oraz dobrym oświetleniu, zarówno górnym jak jest dodatkowym.

Autor

  • Znany artysta, rysownik i rzeźbiarz. Ukończył wydział sztuki na uniwersytecie. Swoją pracę ukierunkował na formy postaci ludzkich. Po godzinach pracy zajmuje się inwestycjami i finansami.

2 komentarze do “Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

  1. Może lepiej zapytać fachowca? Na rynku jest wielu uznanych dekoratorów wnętrz, którzy doradzą i pomogą w aranżacji wnętrza. Lepiej zaufać profesjonaliście, niż samemu coś zepsuć i mieć później pretensje tylko do siebie.

  2. Dobrze urządzone mieszkanie to nie tylko ładny wystrój, ale i praktyczność. Co jeśli wszystko wygląda ok, ale po mieszkaniu nie da się poruszać?

Możliwość komentowania została wyłączona.