Kupno domu – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu to często decyzja na całe życie. Po latach wynajmowania przychodzi w końcu ochota na posiadanie własnego, przytulnego kąta. Decyzja podjęta, kredyt udzielony, można właściwie kupować – i tu najczęściej pojawia się problem. Często kupujący nie do końca wiedzą na co zwracać uwagę przy wyborze przyszłego lokum, a niemal zawsze jeśli jedna rzecz wydaje się idealna, to druga stanowi problem. Bez obaw, podpowiemy na co zwracać uwagę przy kupnie domu.
  • Lokalizacja

Niezależnie od tego, czy poszukujecie domu w zacisznej okolicy, czy w centrum miasta, kluczową kwestią może okazać się odległość od sklepów, przedszkola, szkoły, czy szpitala. Przede wszystkim, przed zakupem domu należy sprecyzować, co tak naprawdę jest ważne – jeśli nie mamy dzieci w wieku szkolnym, odległość od szkoły nie stanowi dla nas znaczenia, natomiast jeśli jesteśmy właścicielami gromadki psów, istotną kwestią może okazać się bliskość terenów zielonych. Niezależnie od priorytetów, warto wypisać 3/4 miejsca, do których odległość nie powinna wynosić więcej niż np. 2 kilometry i wtedy rozpocząć poszukiwania.

  • Miejsca postojowe

Istotna kwestia, szczególnie dla zmotoryzowanych lub dopiero planujących zakup samochodu. Parkowanie w mieście może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto przed zakupem zainteresować się, czy nieruchomość posiada własne miejsca postojowe lub w jakiej odległości znajdują miejskie parkingi. Istotną kwestią jest także fakt, w jakiej strefie znajduje się parking, który nas interesuje.

  • Rozmieszczenie i ilość pomieszczeń

Jest to pierwsza rzecz, na jaką potencjalni nabywcy zwracają uwagę – i bardzo słusznie. Ilość i wielkość pomieszczeń, a także ich rozmieszczenie, często stanowi decydujący czynnik przy wyborze domu. Liczba pomieszczeń jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o powiększeniu rodziny lub stworzeniu pokojów dziecięcych, także wtedy, gdy praca zdalna zmusza nas do posiadania domowego biura. Duże znaczenie mają także indywidualne preferencje – niektórzy czują się lepiej w dużych przestrzeniach, dla innych synonimem komfortu będą małe, lecz przytulne pomieszczenia.

  • Rodzaj ogrzewania

Jest to bardzo istotny czynnik z dwóch powodów. Po pierwsze, w dobie rosnącej świadomości ekologicznej, kupujący coraz częściej kładą nacisk na to, aby ich wymarzony dom nie zatruwał środowiska i sąsiadów niesprawną bądź przestarzałą instalacją grzewczą. Ponadto, wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania pozwala znacznie zredukować koszty, które, zwłaszcza w zimie, mogą być bardzo wysokie.

Autor

  • Znany artysta, rysownik i rzeźbiarz. Ukończył wydział sztuki na uniwersytecie. Swoją pracę ukierunkował na formy postaci ludzkich. Po godzinach pracy zajmuje się inwestycjami i finansami.

2 komentarze do “Kupno domu – na co zwrócić uwagę?

  1. Kupując dom warto zadbać by był dobrze zlokalizowany. Jeśli będziesz mieszkać na zadupiu, to wszędzie będziesz mieć daleko i będziesz pluł sobie w brodę, że nie wybrałeś czegoś innego.

  2. Dodam od siebie, że warto, aby wokół domu było sporo miejsca, które można wykorzystać do własnych potrzeb. Na przykład do zaparkowania samochodów.

Możliwość komentowania została wyłączona.